swiatpodroznikow.pl
Następny blog »
Zgłoś nadużycie | Stwórz własnego bloga | Zaloguj
dzienniki

Dzienniki alkoholowe

Na początku stworzyłem profil na świecie podróżników...


Sobota, 04-02-2012

Biały kompleks

/>
Reklama z subkontynentu Indyjskiego. Zachwalająca możliwości rozjaśnienia skóry. Mamy XXI wiek, globalną wioskę gdzie ton tego co modne I jak ma wyglądać “idealny” człowiek nadaje nam wielki brat za Atlantyku. Dawniej takiej reklamy bym nie znalazł na sieci. Ale dawniej nie znałem kilku ludzi z Indii, czy też z Afryki, nie znałem a może nie interesowało mnie to?

Troszkę głupio się czułem jednego wieczora siedząc na tarasie hotelu i popijając butelkę absoluta z hindusem, który pokazywał zdjęcia swojego dziecka mówiąc popatrz jaką ma jasną skórę, jak europejczyk. Autentycznie go to cieszyło. A ja czułem się zażenowany- co miałem mu odpowiedzieć?

Następnego dnia jego kolega wytłumaczył mi iż wiele osób chce mieć mleczną skórę, taką jak biały człowiek. Swego rodzaju jest to szansa na lepszy start. W Afryce podobnie- poza miejscami turystycznymi biały dalej jest zjawiskiem, obok roli chodzącego dolara przebija się cały czas wizja białego jako czegoś lepszego? Cholera to wie.

Dziwny jest to świat, gdzie zawsze trawa jest zieleńsza po drugiej stronie ogrodzenia.
wodzu | 17:38
komentarzy: 5

Komentarze


salander (111), 28-02-2012 12:00

Podróże bliskie i dalekie.
Ja myślę natomiast, że ludzie zawsze pragną coś czego nie mają i jest to trudne/niemożliwe do zdobycia. A u sąsiada za płotem trawa jest zawsze bardziej zielona. To jak np. z kobietami zawsze chcą wyglądać inaczej niż je natura obdarowała. Te co blondynkami chcą być czarne, a te czarne blondynkami, te z dużymi piersiami chcą je zmniejszać a te z małymi powiększać. Przy okazji tych wszystkich zabiegów interes się kręci. Natomiast ten filmik mnie zaskoczył jednak. Jak widać biali chcą być czarni a czarni biali.

wodzu (111), 28-02-2012 11:55

@AlboAlbo- masz sporo racji, ale nie byłem jeszcze w Azji, nie miałem takich akurat doświadczeń jak wspominasz. Nie podniecam się też czyimiś pragnieniami, ot opisuje co myślę na ten temat, albo co zobaczyłem. Tam gdzie byłem- biały był traktowany z pomieszaniem pewnego szacunku, wraz z dużą ilością właśnie kombinowania jak go oskubać. Co do pragnienia Londynu, samochodu itp- to bardziej idzie chyba o wyrwanie się z codzienności i pragnienie lepszego świata. Ale bazuje to w większości na obrazach z TV i kolejnych stereotypach.Chcę do Anglii bo tam pieniądzę leżą na ziemi, chce być biały bo to lepsze, i wiele wiele innych.

AlboAlbo (460), 25-02-2012 14:21

navigare necesse est
Ogólnie kolor naszej skóry, w różnych krajach, jak i język w jakim mówimy, podle stereotypów panujących wśród autochtonów określa poniekąd naszą relację z nimi. Wśród jednych, biały będzie uchodził za kogoś lepszego, gdzie indziej na świecie za chodzącego frajera, którego można "wydoić" z kasy, a jeszcze w innych miejscach za kogoś wręcz gorszego czy głupszego np w Azji. Nie podniecałbym się tym, iż Hindusi chcieliby być biali gdyż u nas co druga osoba na wsi jak chciałaby mieszkać w Londynie i jeździć mercedesem.

Konto usunięte (4), 15-02-2012 10:54

Bladziany w modzie haha :)

eryk2k1 (382), 05-02-2012 15:30

Nie ma jak dalekie podróże
W środkowym Egipcie tak byliśmy pokazywani palcami. Matki pokazywały nas swoim dzieciom jako wyjątkowe zjawisko :).


Dodaj komentarz

Aby skomentować musisz się najpierw zalogować

Starszy wpis

Strona główna

Nowszy wpis

Śledź ten blog
wodzu

Mój profil główny